A fogászati góc észrevétlenül terheli a tested. Fáradtság, hajhullás, ízületi panasz? Lehet, hogy a fogaid okozzák. Elmondjuk mit tehetsz ellene!
Folyton fáradt vagy, de a vérképed mégis tökéletes? Küzdesz visszatérő bőrproblémákkal, hajhullással vagy ízületi panaszokkal, de senki nem találja az okát? Könnyen lehet, hogy a probléma nem ott van, ahol keresed – hanem a fogaid között lappang egy fogászati góc formájában.
Mi az a fogászati góc?
A góc egy rejtett, krónikus gyulladás a szervezetben, amely sokáig tünetmentes maradhat, mégis folyamatosan terheli az immunrendszert. A fogászati góc esetében ez a gyulladás a szájüreg valamely részében, például egy elhalt fog gyökerénél, a foggyökér csúcsán vagy a fogágyban lapulhat meg.
Sokszor egyáltalán nem fáj, mégis komoly problémákat okozhat máshol a szervezetben.
Hol alakulhat ki góc a fogakban?
A fogászati góc gyakran az alábbi területeken fordul elő:
- Elhalt, letört fog: Egy évek óta letört, de panaszt nem okozó foggal sokszor nem foglalkoznak a páciensek, mert „nem fáj”, azonban mégis krónikus gyulladást okoz a szájüregben. Sőt, sajnos nagyobb töméssel ellátott fogak is panasz nélkül elhalhatnak.
- Nem megfelelően gyökérkezelt fog: Ha nem sikerült teljesen kitisztítani a gyökércsatornákat a baktériumoktól, akkor ott lassan kialakulhat egy gyulladásos góc.
- Ciszta vagy tályog: Ezek szintén lappangó gyulladások a csontban, melyek nem mindig okoznak fájdalmat.
- Fogágybetegség, krónikus fogínygyulladás: Az íny alatt, a fogágyban húzódó krónikus gyulladás is kiválthatja a gócbetegséget.
- Előtörni nem tudó bölcsességfog: Ilyenkor a fog és az íny között gyakoriak a nehezen tisztítható, gyulladt tasakok.
Mi okozhatja a fogászati góc kialakulását?
A fogászati gyulladások leggyakrabban a fogszuvasodás következményeként alakulnak ki. Egy elhanyagolt szuvas fog, amely nem okoz fájdalmat, idővel krónikus gyulladáshoz vezethet. Egy gyökérkezelt fog is lehet fogászati góc, ha nem sikerült teljesen kitisztítani a gyökércsatornákat a baktériumoktól, sőt, sajnos egy röntgen alapján tökéletes gyökértöméssel rendelkező fogon is kialakulhat ciszta vagy tályog, amelyek szintén fogászati gócnak tekinthetők.
Fogágybetegség, krónikus fogínygyulladás is lehet fogászati góc, mely nagyon könnyen megelőzhető lenne a félévenkénti fogkőeltávolítással és a megfelelő szájápolási technika alkalmazásával.
Sok esetben találkozunk olyan félig kibújt bölcsességfogakkal, amelyeknek nincsen elegendő hely a szájüregben, és amelyeket még részben beborít az íny. A fog és az íny közé könnyen beszorulhat ételmaradék, ami sajnos tökéletes táptalajt biztosít a baktériumoknak, hogy krónikus gyulladásos gócot hozzanak létre.
Milyen tünetek utalhatnak arra, hogy góc van a szervezetedben?
A fogászati góc tünetei sokszor nem a szájban, hanem egészen máshol jelentkeznek. Ezért is nehéz felismerni. Ilyenek lehetnek például:
- Állandó fáradtság, levertség
- Visszatérő ízületi fájdalmak
- Bőrproblémák (ekcéma, pattanások, pikkelysömör)
- Hajhullás, hajritkulás
- Szívpanaszok, szívizomgyulladás
- Szemészeti gondok, kötőhártya-gyulladás
- Ismétlődő felső légúti fertőzések
- Krónikus fejfájás, alvászavar
Ezek mind-mind lehetnek a fogászati góc következményei – főleg akkor, ha az orvosok nem találnak más szervi okot a panaszaidra.
Hogyan lehet kimutatni egy fogászati gócot?
Mivel a góc rejtett, nem mindig ad egyértelmű jelet, ezért alapos vizsgálatra van szükség. A góckutatás során a fogorvos:
- Átnézi a teljes fogazatodat és ínyedet.
- Ellenőrzi a régebbi gyökérkezelt fogaidat.
- Röntgen- vagy CBCT-felvételt készít, hogy lássa a csontokban húzódó gyulladásokat is.
- Megnézi, van-e cisztád, gyökércsúcsi elváltozásod vagy más kóros terület a szájüregben.
Ha szükséges, további szakorvosi vizsgálatokat is javasolhatnak (pl. fül-orr-gégészeti, reumatológiai konzultáció).
Mi történik, ha valóban fogászati gócot találnak?
A legfontosabb, hogy megszüntessük a gyulladás forrását – vagyis a gócot.
- Ínygyulladás vagy fogágybetegség esetén fogkőeltávolításra, a tasakok kitisztítására (kürettálás) van szükség.
- Gócos gyulladt bölcsességfognál a megoldás a fog eltávolítása.
Ezek pedig a lehetséges forgatókönyvek gyulladt fog esetén:
- Gyökérkezelés (vagy újragyökérkezeles): Ha a fog még megmenthető, a gyökércsatornák (újbóli) tisztítása és tömése szükséges.
- A gyökércsúcs sebészi eltávolítása (resectio): Amennyiben a gyulladás a gyökércsúcs körül helyezkedik el.
- Súlyos esetben a problémás fog eltávolítása: Ha a fog már nem menthető, el kell távolítani a gyulladás megszüntetése érdekében.
Ezután a szervezet általában magától „helyrerázódik”, és a korábbi, góc által kiváltott panaszok is fokozatosan enyhülnek vagy teljesen megszűnnek.
Miért veszélyes halogatni?
Az elhanyagolt fogászati góc hosszú távon komoly problémákat okozhat – és nemcsak a fogaidban. A gyulladásos anyagok folyamatosan bekerülnek a véráramba, így a test távoli pontjain is gyulladást válthatnak ki. Egyetlen kis, fájdalmatlan elváltozás miatt szenvedhetsz éveken át ízületi fájdalmaktól vagy bőrproblémáktól.
Ezért fontos, hogy ha bármilyen gyanús tüneted van, amit mással nem tudsz megmagyarázni, gondolj a fogakra is – még akkor is, ha nem fáj semmid a szádban.
Mire figyelj oda?
- Ne hagyj kezeletlenül letört fogat!
- Ha hajlamos vagy ínygyulladásra, járj rendszeres kontrollra!
- Ha több éve készült gyökértöméseid vagy nagy töméseid vannak, érdemes rendszeresen röntgent csináltatni róluk!
- Ha más szervi ok nélkül fennálló panaszod van, kérj góckutatást!
Konklúzió
A fogászati góc egy alattomos, sokszor rejtve maradó gyulladás, amely az egész szervezetedre hatással lehet. Nem mindig fáj, nem mindig látszik – de ha ott van, észrevétlenül is tönkreteheti a mindennapjaidat. A szájüregből kiinduló gyulladást soha nem szabad félvállról venni. Egy egyszerű röntgenfelvétel és rendszeres fogászati szűrés sokkal nagyobb problémát előzhet meg.
Ha úgy érzed, bármelyik tünet illik rád, ne várj tovább – kérj időpontot egy alapos fogászati góckutatásra!
Több cikk: